11/30/2007

Gyakorlat teszi...

Úgy tűnik, tényleg gyakorlat teszi a mestert. Neten böngészgetve találtam néhány hasznos információt a fotózásról. Alapokat... úgy értem ALAPOKAT. Aztán az újonnan szerzett ismereteimet azonal kipróbáltam, és eléggé meg vagyok elégedve az eredménnyel.


Na de nézzük, mit is tanultam:


Az első, ami nekem tulajdonképpen a legidegenebb volt, az az f-érték, vagy rekesz, blende, aperture. Kinek, hogy tetszik. Ez határozza meg a mélységélességet, azaz a képnek azt a részét, ami élesen látszik. Ennek a beállításával lehet elérni például, hogy az egész képünk éles legyen, vagy csak egy bizonyos tárgy legyen éles, a környezet pedig elmosódott.


Természetesen még mindig alig tudok valamicskét a témáról, de a következőt megtanultam: ha olyan képet szeretnénk, ahol sokminden éles (nagy a mélységélesség), akkor szűk rekesszel kell dolgoznunk (magas f szám). Ha ki szeretnénk emelni valamit a környezetéből, akkor ki lehet nyitni a rekeszt, amire fókuszolunk éles lesz, a többi pedig elmosódott.


Namármost ez ugye eddig nagyon szép és egyszerű, de itt jön be egy másik dolog, a fény. Mert ha szűk rekesszel dolgozunk (magas f szám), akkor kevés fény jut be, tehát hiába lesz(lenne) éles a kép, sötét lesz (lehet). Ennek ellensúlyozásában 3 dolog segíthet, a hosszabb záridő, a több fény(pl. vaku) és az ISO (film fényérzékenysége).


A záridő (shutter speed) tulajdonképpen az az idő, ami alatt a kép leképzése történik. Ezalatt az idő alatt éri fény a "filmet" Ha szűk rekesszel dolgozunk, mivel kis helyen jut be a fény, ezért hosszabb időre van szükség, hogy ugyanazt a világosságot érjük el, amit tágabb rekesszel rövidebb idő alatt tudunk.

















Az első kép szűk rekesszel készült (f32) és viszonylag lassabb zárral (1/3 másodperc). A második kép tág rekesszel (f/4) és gyorsabb záridővel (1/125 másodperc)...
Lehet látni, hogy a mélységélesség az első képen mennyivel nagyobb, mint a másodikon.

Na azért van itt még tanulni való:)

11/13/2007

Las Vegas Légibemutató

Nagyon vártam már az air showt, két okból is:
1. Maga a bemutató, a hangulat stb.
2. Kipróbálhattam az új SIGMA 70-300 Telephoto/MACRO lencsémet.
Kicsit későn mentünk ki (9:30 körül), de így is részesei voltunk néhány szép levegőbeli megmozdulásnak. Igazából nem szeretnék most írni, szóval csak a képeket teszem fel néhány megjegyzéssel.

Az egyik kedvenc képem, fotóilag szerintem nagyon jól sikerült:


Dugóhúzó figura, Saen Tucker, ORACLE Challanger:


Akrobatikus helikopter fejjel lefelé:


Thunderbirds sorakozik:


Motorok készen állnak:


A felemelkedés:



Thunderbirds:


Sorakozó:


Öten együtt:

Kettecskén:

Ez pedig egy másik kedvenc pillanat, mikor a kis Mustang vezeti a nagy gépeket:
Tovabbi képek itt.

11/07/2007

A makró-fényképezés előttem rejtett titkai

Miért ne sikerülhetne nekem is? Annyi, de annyi szebbnél-szebb kép van... nem lehet annyira bonyolult..."- gondoltam. Én kis butácska! Ennél amatőrebb már nem is lehetnék. Egyelőre.
Szóval a gép egy Sony DSLR Alpha 100 tükörreflexes, cserélhető objektíves masina. A lencse az eredeti, amivel jött, egy 3,5-5,6/18-70 Sony lencse. Eredeti vaku. Fürdőszoba-stúdió.

Az mindenesetre egyértelmű, hogy sem a világításhoz, sem a kézi fókuszhoz nem konyítok.

Semmit.

A képek életlenek, a vaku becsillan, a fényviszonyok nem jók. Azt azért hozzáteszem, hogy az ide feltöltött képek 535 elsütött kép legjobbjai. Illetve azoknak is egy része, mert a vaku tükröződését igyekeztem kivágni (ahol tudtam).

Az interneten olvasgatva nem tűnt olyan nehéznek az egész. Persze majdnem mindenki kifejezetten makró lencsékkel fényképezte a cseppeket, de akadt bőven olyan is, aki hasonlóval, mint én. Szépséges, éles, nagyszerűen megvilágított képeket készítettek, nem úgy, mint én.

A fürdőszobában rögtönzött stúdiónak is van pár hibája. A lámpák nem elég erősek (14/60 wattos energiatakarékos izzókkal), nem állíthatók a megfelelő szögbe (khmm... akkor sem lehetne, ha tudnám, mi lenne az a szög!!!). Azt szerettem volna, ha a háttér megcsillan, illetve kivehető a vízcseppben, ezért van a kép a tál mögött.

A vízcsepegtető a legjobb az egészben:) De az meg nem az én érdemem, Gyuri készítette a lökött madarunknak ülőkének, aki halálosan fél tőle, így nem lett befejezve, viszont erre a célra tökéletesen megfelelt.

PVC csövek, könyökkel összetoldva, végén egy kupak, amit ha kilazítok, csöpög a víz belőle, szabályozható a csöpögés mértéke. A könyök feletti részre 8-10cm átmérőjű tapadókorongok vannak csavarozva, így a tükörre minden gond nélkül fel lehetett fogatni. A probléma csak az volt, hogy a kiálló PVC csak 30cm-es, így a háttér túl közel került a tálhoz.

Így néz ki... A kép csalóka, mert az alsó cső lejt, nem pedig emelkedik, csak hát... mondtam, hogy nem tudok fényképezni...


És hát ilyenek lettek:
Ha valaki, aki ért a fotózáshoz véletlen idetéved, és van pár perce, nagyon szívesen venném, ha adna pár tanácsot. Persze idővel majdcsak megtanulom, de egy kis segítség nagyon jól jönne.

A héten, ha minden igaz, megérkezik a várva várt SIGMA 70-300 MACRO Telephoto lencse. Tudom, hogy nem igazán makró fotózásra való, de bizakodok, hogy kicsivel jobb vízcsepp-képeket tudok majd produkálni vele. És hát hétvégén Air Show :-)))
A mostaniakkal igazából a fény volt a bibi, azt hiszem, meg az, hogy nem tudtam beállítani a gépen az exponálási időt, fényáteresztést stb. De szerintem ez is a fényhiányra vezethető vissza. 1/40-nél "gyorsabb képek" teljesen feketék lettek. Az F érték pedig nem tudott 5.6 alá menni, valószínüleg, mert nagyon ki volt húzva az optika. Saját vaku persze villogott, de akkor meg túl sok lett a fény, szóval teljes káosz, 535 kép, és nem vagyok okosabb semmivel. De majdcsak lesz valami :-)

10/28/2007

Víztartó kristály

A víztartó kristály nem más, mint egy polimer anyag, ami viszonylag gyorsan magába szívja a nedvességet, majd szép lassan "megválik tőle". Legelterjedtebb használati módja a virágföldbe keverés. Azok számára lehet hasznos segítség, akik hajlamosak elfeledkezni a rendszeres vízpótlásról és a növényeket előszeretettel részesítik "sivatagi kiképzésben"... NEKEM TALÁLTÁK KI! :-)



A kis kristályok a tömegük 40-400-szorosát szívják magukba víz formájában, és így kocsonyás/zselés állagot öltenek. A folyadék felvételi idő kb. 20-30 perc, majd a környezettől függően 1-3 hétig tarthat a leadás. Használják dekorációnak is, különböző színekben, gyertyák köré, üvegtálba magában stb. Gyökereztetésre nekem kiválóan bevált, filodendront indítottam így, a víz korábban sokszor megposhadt, ebben a zselében viszont megvan a szükséges víz, valamint a nélkülözhetetlen oxigén is, amiben a víz magában nem olyan gazdag.


Így néz ki szárazon:
Méretileg a kristálycukorhoz képest így néz ki:
(Balra a kristály, jobbra a cukor)
Vizet adva hozzá elkezd duzzadni:
Miután megszívta magát, zselés állaga lesz:

Vizes és száraz forma:

Különböző márkaneveken és fantázianeveken fut, Magyarországon mint "víztaró kristály" találtam róla információt. Angolul "water absorbing crystals", "water crystal gel" stb kifejezéseket lehet guglizni.
Dekorációnak:

Az összes filodendront átültettem, 6 rész földhöz 1 rész kristályt tettem, természetesen zselé formában. Kertben az arány 8:1. Meglátjuk jövő nyáron, hogy bírja a 45 fokot:-) A filodendronok úgy néz ki jól bírják, túlvannak egy 2 hetes kiképzésen... sajnos, de úgy vettem észre, nem viselte meg őket annyira, mint máskor.

2 féle hajtatónárcisz hagymát tettem rá a zselére, egy átlátszó üvegedénybe. Szép hosszú gyökereket eresztettek, és hajtások is megjelentek, majd kiderül, fognak-e virágozni.

Arra viszont vigyázni kell, hogy ne a száraz kristályt keverjük a földbe, majd öntözzük meg a földet, mert a földben megdagadva kiemelhetik a gyökereket, vagy éppen vakondtúrást utánzó halmokat okozhatnak.


Kíváncsi voltam, hogy csíráztatásra mennyire alkalmas. Madarainknak a kölesmagjait tettem rá zselére és nedves földre.

A zselét hagytam békén, a földet napi 3x akartam spriccelni, aztán csak itt-ott a kanyarban jutott eszembe, általában napi 2 azért megvolt. 3 napig egy papírtörlővel takartam le mindkettőt, hogy a sötétet biztosítsam a kezdeti csírázási időszakban. 36 óra után a zselés magok egyértelműen megindultak, míg a földesen nem sok változás látszott:

A 4. napon a zselés magok már 4-5 cm-esek voltak, a földben nődőgélők pedig 2-3 cm-esre "nyúltak":




Egy hét elteltével azonban fordult a kocka. A földes magok beerősítettek, és egy pillanat alatt túlnőtték a zselés magokat. Ezt annak tudom be, hogy a csírázás nagyon kezdeti szakasza után, a "zöld rész növesztéséhez már nem volt elegendő a víz és a fény. Mivel a földben voltak megfelelő tápanyagok (amik a növekedést segítik), a zselések lemaradtak a célegyenesben:
Balra zselés, jobbra földes
Szintén balra zselés, jobbra földes:

Zselés:

Földes:

Ezért vagyok nagyon kíváncsi, hogy a nárciszok fognak-e virágozni, vagy csak kizöldellnek... Majd meglássuk ;-)

10/25/2007

A kezdetek...


Minden kezdet nehéz.... Azt hiszem, megint igaza volt a bölcseknek... :)
Blog Widget by LinkWithin